Czy kiedykolwiek czułeś się przytłoczony życiowymi wyzwaniami? Czy marzysz o lepszym zrozumieniu siebie i odnalezieniu równowagi?
Jeśli tak, to psychoterapia może być kluczem do rozwiązania tych trudności i poprawy jakości życia!
Jednocześnie wybór odpowiedniego psychoterapeuty może być trudnym zadaniem.
W poniższym artykule zebrałam wskazówki jak znaleźć odpowiedniego psychoterapeutę.
Problem a specjalizacja psychoterapeuty
To bardzo ważne aby określić temat z jakim chcesz pracować. Oczywiście nie chodzi tu o autodiagnozę a raczej o rozpoznanie swoich potrzeb i oczekiwań związanych z procesem terapeutycznym.
Być może są to objawy depresji, zaburzeń lękowych, poczucie samotności czy utknięcia w miejscu. Możliwe, że Twoim problemem są trudności komunikacyjne w związku lub ogólna utrata poczucia sensu. Jak jest u Ciebie?
Wszelkiego rodzaju blokady utrudniające Twoje codzienne funkcjonowanie dotyczą w dużej mierze automatyzmów, czyli nieświadomych schematów postępowania, z których trudno jest wyjść bez wsparcia. To wsparcie daje właśnie psychoterapia.
Jednocześnie ważnym jest, abyś zweryfikował czy wybrany przez Ciebie terapeuta zajmuje się dotyczącym Ciebie obszarem. Niektóre rodzaje problemów wymagają dodatkowej specjalizacji. Do takich zalicza się między innymi uzależnienia od środków psychoaktywnych, współuzależnienie, DDA, zaburzenia psychotyczne itp.
W razie wątpliwości skontaktuj się z danym specjalistą i sprawdź czy posiada odpowiednie kompetencje.
Wykształcenie psychoterapeuty
Na wstępie zaznaczę, że psychoterapeuta to nie psycholog! Są to dwa odmienne zawody i kompetencje.
W dużym uproszczeniu psycholog diagnozuje i a psychoterapeuta uczy jak powrócić do dobrostanu psychofizycznego oraz wspiera i towarzyszy Ci w tej drodze.
W Polsce zawód psychoterapeuty nie jest ustawowo unormowany, jednak obowiązują pewne zasady i kodeks etyczny odpowiedni dla każdego z nurtu.
Z reguły tytuł psychoterapeuty zdobywa się po 4 latach w szkole psychoterapii, w trakcie której przyszły psychoterapeuta musi przejść kilkaset godzin własnej psychoterapii, terapii grupowej, warsztatów i stażu. Ważne jest, aby szkoła psychoterapeutyczna posiadała akredytację ogólnopolskich i/lub międzynarodowych organizacji ( np. PTP, PTPG, EAGT)
Praktykujący terapeuta ma obowiązek pracować pod regularną superwizją. Czym jest superwizja? można określić ją jako mentoring bardziej doświadczonych psychoterapeutów, którzy zdali egzamin na superwizora.
Superwizja to bardzo ważny element! Nie tylko wpływa na tempo postępów w procesie terapeutycznym, ale uchroni Cię przed ewentualnymi nadużyciami ze strony psychoterapeuty, które zdarzają się u terapeutów nie korzystających z superwizji.
Czy nurt ma znaczenie?
Na rynku jest kilkaset dostępnych nurtów. Czy któryś jest skuteczniejszy od innych?
Każdy z nich ma swoje indywidualne podejście i narzędzia, jednak specjaliści mówią wprost, że czerpanie z innych podejść wzbogaca proces terapeutyczny czyniąc go bardziej plastycznym i dopasowanym do potrzeb klienta.
Co ciekawe przeprowadzono badania sprawdzając który z nurtów jest "najskuteczniejszy".
Być może będzie to dla Ciebie zaskoczeniem, ale wyniki jasno wskazują, że największy wpływ na skuteczność terapii ma... relacja pomiędzy klientem a terapeutą!
Terapia to jak ubranie - musi być dopasowana do Ciebie!
Wiedząc już jak ważna dla procesu terapeutycznego jest relacja - nie śpiesz się!
Psychoterapeuci mają w swojej ofercie "konsultację psychoterapeutyczną" abyś miał/a możliwość bliżej poznać swojego potencjalnego terapeutę. Po okresie konsultacyjnym oboje podejmujecie decyzję czy to właśnie ten terapeuta jest dla Ciebie odpowiednim specjalistą.
Masz wybór!
Zanim go podejmiesz sprawdź jak się czujesz w obecności psychoterapeuty, jaki jest Wasz kontakt, czy czujesz "flow" a może coś Cię blokuje? Pamiętaj, że proces terapeutyczny trwa zazwyczaj kilka lat i przez ten czas będziesz się z tą osobą widywał regularnie. Czy wzbudza Twoje zaufanie? Czy poczułeś/łaś się wysłuchana, zobaczona, zrozumiana? Czy to właśnie tą osobę widzisz dla siebie jako wsparcie i towarzysza w najtrudniejszych momentach?
Nie obawiaj się też wnieść swoich wątpliwości na spotkanie! To może być rozwojowe!
Wiedząc, czego potrzebujesz i szukając terapeuty z uważnością na siebie i swoje odczucia, możesz znaleźć specjalistę, który będzie idealnym towarzyszem na Twojej drodze do osiągnięcia dobrostanu psychofizycznego.
Nie wahaj się sięgać po pomoc, bo zasłgujesz na życie pełne radości i spełnienia!
Powodzenia!
Ekhart Tolle
Psychoterapia Warszawa
Ewa Puławska Psychoterapia Gestalt
tel. +48 694 112 713
Copyright 2024 Ewa Puławska. Wszelkie prawa zastrzeżone.